59oban.jpg (11604 bytes)

kamara.jpg (19437 bytes)

Θεσσαλονίκη: Θύμα βανδάλων έπεσε η Καμάρα 14 μήνες μετά την ολοκλήρωση των έργων συντήρησης και αποκατάστασης, καθώς άγνωστοι έγραψαν με κόκκινο σπρέι στο εσωτερικό τοίχωμα του μνημείου. Μόλις γνωστοποιήθηκε το συμβάν στην αρμόδια ΙΣΤ' Εφορεία Προϊστορικών και Κλασικών Αρχαιοτήτων, η  υπεύθυνη αρχαιολόγος για το συγκρότημα του Ανακτόρου του Γαλερίου και τις αρχαιότητες της γύρω περιοχής, δήλωσε: «Το μνημείο υφίσταται συνεχή καταστροφή από τη ρύπανση γιατί γυψοποιείται το μάρμαρο, κονιορτοποιείται και πέφτει. Τώρα θα πρέπει να επέμβει πάλι χημικός για να το καθαρίσει. Αυτό συνεπάγεται μία επιπλέον φθορά του μνημείου. Δεν ξέρουμε πια τι να κάνουμε. Είναι ένα συνεχές ράβε ξήλωνε. Εκ των πραγμάτων είναι αδύνατον να υπάρχει φύλαξη του μνημείου σε 24ωρη βάση. Βάλαμε γύρω του το κιγκλίδωμα. Είναι πια θέμα παιδείας. Θα πρέπει οι άνθρωποι να μάθουν να σέβονται τα μνημεία.» Η Καμάρα «απελευθερώθηκε» από τις σκαλωσιές που την περιέβαλαν για δέκα χρόνια τον Ιανουάριο του 2000. Οι εργασίες συντήρησης του μνημείου κόστισαν 192 εκατομμύρια δραχμές και η δαπάνη καλύφθηκε από το υπουργείο Πολιτισμού και από το Περιφερειακό Επιχειρησιακό Πρόγραμμα Κεντρικής Μακεδονίας. Για την προστασία του μνημείου υπήρχε η ιδέα να τοποθετηθεί ένα διαφανές κέλυφος, μέσα στο οποίο η Καμάρα θα προστατευόταν σε κενό αέρος, κάτι το οποίο κρίθηκε μη εφαρμόσιμο και τελικά αποφασίστηκε η λύση του προστατευτικού κιγκλιδώματος.

Οι μαθητές της Ε1 τάξης του σχολείου μας έγραψαν όταν διάβασαν το παραπάνω άρθρο σε κάποιο περιοδικό.

alert2.gif (1971 bytes) Είναι ντροπή να καταστρέφουμε τέτοια μνημεία, που άντεξαν τόσους αιώνες. Από όλο τον κόσμο έρχονται τουρίστες για να τα θαυμάσουν. Γιατί άραγε ζητάμε πίσω τα μάρμαρα αφού κάνουμε τέτοια πράγματα.ΝΤΟΠΗ(Γραμματικός Νίκος Ε1 τάξη 59ου Δ.Σ.Θεσσαλονίκης)

alert2.gif (1971 bytes)Νομίζω πως αυτοί που γράφουν αυτά τα πράγματα πάνω στα μνημεία θα πρέπει να είναι απο άλλη χώρα.`Ελληνες πάντως δεν είναι. Εγώ θα τους έλεγα :"Αυτά να τα κάνεις στο σπίτι σου"Γιατί δεν μπορείς μέσα σε μιά στιγμή να χαλάς μιά προσπάθεια πολλών χρόνων. (Μπογδανίδης Στέλιος Ε1 τάξη 59ου Δ.Σ.Θεσσαλονίκης)

alert2.gif (1971 bytes)Η Θεσσαλονίκη έχει πολλά μνημεία. Νομίζω πως το έγραψαν για να δηλώσουν κάτι αλλά δεν έπρεπε να το γράψουν πάνω στην καμάρα που είναι ένα μνημείο. Η αστυνομία πρέπει να προσέχει και όποιον πιάσει να τον βάλει φυλακή.(Τράιτση Χρύσα Ε1 τάξη 59ου Δ.Σ.Θεσσαλονίκης)

alert2.gif (1971 bytes)Κάποιοι άνθρωποι κάνουν ζημιές χωρίς να καταλαβαίνουν πόσο σημαντικά και πολύτιμα είναι αυτά τα αρχαία θαύματα για τον ελληνικό πολιτισμό. Είναι πάρα πολύς ο χρόνος και τα χρήματα που χρειάστηκαν για να καθαριστεί από την ρύπανση. Αυτά τα μνημεία είναι η κληρονομιά που μας άφησαν οι πρόγονοι μας και θα πρέπει να την σεβαστούμε. Αυτοί οι άνθρωποι που χρωμάτισαν με σπρέι την καμάρα θα πρέπει να καταλάβουν το λάθος τους και να ζητήσουν συγγνώμη.(Κολάση Γιονέλα  Ε1 τάξη 59ου Δ.Σ.Θεσσαλονίκης)