Τι έγραψαν οι μαθητές της τάξης μας μετά την επίσκεψη μας

στο δάσος

Το δάσος της πόλης μας

Υπάρχει ένα δάσος που είναι πολύ μεγάλο και πιάνει όλη την βόρεια πλευρά της Θεσσαλονίκης και το λένε Σειχ Σου. Είναι ένας μεγάλος χώρος με χιλιάδες δέντρα έχει πολλά παρατηρητήρια από όπου και αν σταθείς βλέπεις όλο το λιμάνι και την πόλη αλλά και πέρα μακριά μέχρι τον Όλυμπο . Όταν πηγαίνουν εκεί οι οικογένειες κάνουν βόλτα βάζουν τραπεζάκια και τρώνε . Άλλοι κάνουν προπόνηση, άλλοι παίζουν μπάσκετ και άλλοι πετούν τον χαρταετό τους. Το δάσος μας προσφέρει καθαρή ατμόσφαιρα και προστατεύει την πόλη μας από της πλημμύρες . Προσφέρει στέγη και τροφή για τα ζώα. Στο δάσος βρίσκεται και ο ζωολογικός κήπος της πόλης μας. Πριν από 2 χρόνια όμως κάποιοι τον έβαλαν φωτιά . Μια εβδομάδα οι πυροσβέστες προσπαθούσαν να τη σβήσουν . Κάηκε ένα μεγάλο μέρος του δάσους και έγινε μεγάλη καταστροφή. Όλα αυτά έγιναν για να μπορέσουν κάποιοι να κτίσουν σπίτια , δεν σκέφτηκαν όμως το κακό που έκαναν στους ανθρώπους , στα ζώα και στην πόλη.

Κούσης Θανάσης

Το δάσος της πόλης μου λέγετε Σειχ Σου και πήρε το όνομα του από την τουρκική ονομασία μιας πηγής. Στο δάσος πηγαίνουμε για βόλτα , για να παίξουμε και να αναπνεύσουμε καθαρό αέρα. Όταν πήγα εκεί είδα πολλά δέντρα που τα περισσότερα ήταν πεύκα. Περπατήσαμε από τα μονοπάτια βαθιά στο δάσος και είδαμε κάτι αγριολούλουδα. Παρακάτω είδαμε και ακούσαμε το γλυκό κελάηδισμα κάποιον πουλιών. Καθίσαμε σε ένα παγκάκι για να ξεκουραστούμε. Μετά από κάμποση ώρα περπάτημα φτάσαμε στο Ζωολογικό κήπο. Έξω από τον ζωολογικό κήπο έχει και ένα Λούνα Πάρκ. Εκεί έχει και κάτι μικρά πόνυ που πληρώνεις και ανεβαίνεις. Επειδή το δάσος καθαρίζει την πόλη μας από τα καυσαέρια και μας δίνει οξυγόνο και διασκέδαση , πρέπει να το προστατεύουμε.

Κανίδου Σέβη

Β2 Τάξη 59ου Δημοτικού Σχολείου Θεσσαλονίκης